نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

اکثر گوشی موتورولا های هوشمند پریمیوم امروزه به عنوان مقاوم در برابر آب یا شاید حتی ضد آب معرفی می شوند. اما این واقعا به چه معناست؟ آیا می توانید بدون نگرانی گوشی موتورولا خود را داخل استخر بیندازید؟ از آنجایی که یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که گوشی موتورولا‌ها در اثر آب آسیب می‌بینند، مهم است که بدانید تلفن شما چه چیزی را می‌تواند تحمل کند. بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه باید در مورد گوشی موتورولا های هوشمند ضد آب و مقاوم در برابر آب و سایر لوازم الکترونیکی بدانید.

ضد آب و مقاوم در برابر آب
ضد آب و مقاوم در برابر آب

ضد آب و مقاوم در برابر آب

در ضد آب و مقاوم در برابر آب به زبان ساده، ضد آب به این معناست که تحت هیچ شرایطی امکان ورود آب به داخل دستگاه وجود ندارد. در حالی که برخی از شرکت ها ممکن است از این به عنوان یک اصطلاح بازاریابی استفاده کنند، هیچ دستگاهی واقعا ضد آب نیست. حتی اگر دستگاه شما بتواند چند دقیقه زیر باران مقاومت کند، نمی توانید آن را در اعماق دریا غواصی کنید. در برخی موارد، تمام اقدامات دفع آب با شکست مواجه شده و آب وارد دستگاه می شود.

به همین دلیل است که اصطلاح مقاوم در برابر آب دقیق تر است. این نشان می دهد که در حالی که دستگاه دارای مقداری محافظت در برابر نفوذ مایع است، آب همچنان می تواند تحت شرایط خاصی به داخل آن نفوذ کند. این یک تفاوت ظریف اما مهم است.

اما هنگامی که متوجه شدید دستگاه شما کاملاً ضد آب نیست، چگونه می توانید بفهمید که چقدر می تواند مقاومت کند؟ بیایید به عمق مقاومت در برابر آب و استانداردهای اصلی مورد استفاده برای نشان دادن نحوه محافظت دستگاه در برابر آب بپردازیم.

مقاومت ATM بیشتر برای ابزارها

ATM مخفف اتمسفر است. یک اتمسفر تقریباً برابر با فشاری است که بر روی یک جسم در هنگام قرار گرفتن روی سطح آب در سطح دریا اعمال می شود. هر 10 متر (حدود 33 فوت) عمیق تر، فشار را یک دستگاه خودپرداز اضافی افزایش می دهد.

ساعت های هوشمند و نوارهای تناسب اندام معمولاً مقاومت خود را در برابر آب در دستگاه خودپرداز نشان می دهند. به عنوان مثال، اگر ساعت هوشمند شما دارای مقاومت 5 دستگاه خودپرداز در برابر آب باشد، احتمالاً استفاده از آن در استخرهای تفریحی بی خطر است و در زیر باران رها می شود.

این مطلب را از دست ندهید   11 دلیل خرابی برنامه های گوشی موتورولا

هیچ تست استانداردی برای تعیین دستگاه خودپرداز دستگاه های پوشیدنی وجود ندارد، اگرچه برخی از ساعت ها استاندارد ISO:22810 را که توسط ساعت های مچی سنتی استفاده می شود، اتخاذ می کنند. در حالی که دستگاه خودپرداز یک دستگاه پوشیدنی مقاومت آن در برابر آب را مشخص می کند، اما چیزی بیشتر از عمق آن وجود دارد.

تست های ATM تحت فشار استاتیک انجام می شود، به این معنی که آنها دستگاه را در حالت ثابت در یک سطح فشار معین تست می کنند. این با بسیاری از شرایط دنیای واقعی کاملاً متفاوت است. به عنوان مثال، در حالی که ردیاب تناسب اندام شما می تواند در برابر افتادن در سینک پر از آب مقاومت کند، اگر هنگام جت اسکی آن را با یک شلنگ محکم اسپری کنید یا به داخل آب بکوبید، ممکن است بشکند. این موقعیت‌ها ممکن است فشار بیشتری بر ساعت شما وارد کند که بتواند آن را تحمل کند.

کدهای IP بیشتر برای گوشی موتورولا

در ضد آب و مقاوم در برابر آب برخلاف پوشیدنی ها، گوشی موتورولا های هوشمند تست های استانداردی برای مقاومت در برابر آب دارند. اینها توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) تنظیم می شوند و کدهای حفاظت بین المللی یا حفاظت از ورود نامیده می شوند. کدها معمولاً به عنوان IP و به دنبال آن دو رقم نشان داده می شوند.

به عنوان مثال، آیفون 12 دارای رتبه IP68 است. در این دو عدد، رقم اول به محافظت در برابر گرد و غبار اشاره دارد. برای این، 6 بالاترین امتیازی است که امروزه اکثر گوشی موتورولا های هوشمند به آن می رسند. رقم دوم مربوط به حفاظت از آب است که در آن 9 بالاترین امتیاز است. با این حال، اکثر تلفن های هوشمند دارای مقاومت 7 یا 8 در برابر آب هستند. در اینجا یک لیست سریع از آنچه که هر عدد مقاومت در برابر آب نشان می دهد آورده شده است:

X: دستگاه از نظر مقاومت در برابر آب آزمایش نشده است.

0: بدون محافظت در برابر آب

1: چکاندن آب

2: چکاندن آب حتی در صورت افتادن به صورت عمودی زمانی که دستگاه در زاویه 15 درجه قرار دارد

این مطلب را از دست ندهید   رفع مشکل روشن نشدن گوشی موتورولا

3: پاشیدن آب حتی در صورت آمدن با زاویه 60 درجه از عمودی

4: پاشیدن آب از هر طرف

5: جت آب از نازل 0.25 اینچی

6: جت های آب قوی تر از یک نازل 0.5 اینچی

7: فرو رفتن در عمق یک متری (3.25 فوت) آب به مدت 30 دقیقه

8: فرو رفتن در بیش از یک متر (3.25 فوت) آب برای بیش از 30 دقیقه

9: اسپری های آب با دمای بالا و فشار بالا

بررسی رتبه بندی مقاومت در آب

در ضد آب و مقاوم در برابر آب از این میان، احتمالاً هرگز با آخرین مورد برای لوازم الکترونیکی مصرفی روبرو نخواهید شد. اکثر گوشی موتورولا‌های هوشمند امروزی دارای 7 یا 8 محافظ آب هستند، در حالی که برخی از دستگاه‌های قدیمی ممکن است دارای 4، 5 یا 6 باشند.

از نظر فنی، فقط به این دلیل که یک دستگاه به یک سطح مقاومت دست یافته است به این معنی نیست که برای سایر اعداد زیر آن آزمایش شده است. بنابراین برخی از دستگاه ها دارای دو رتبه IP هستند، اما این نادر است. به طور کلی، هر وسیله ای که برای محافظت از آب رتبه 7 یا 8 را داشته باشد در برابر سایر اشکال نفوذ آب نیز ایمن خواهد بود.

درجه مقاومت در برابر آب 8 بسته به دستگاه می تواند معنای متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، آیفون 12 و آیفون 11 هر دو دارای رتبه IP68 هستند. با این حال، طبق صفحه مقاومت در برابر آب آیفون اپل، آیفون 12 برای محافظت در عمق 6 متری (19.7 فوت) تا 30 دقیقه رتبه بندی شده است، در حالی که آیفون 11 تنها برای عمق دو متری (6.6 فوت) 30 دقیقه رتبه بندی شده است. .

به طور خلاصه، رتبه بندی IPx7 و IPx8 نشان می دهد که یک تلفن می تواند از غوطه ور شدن در آب جان سالم به در ببرد. همانطور که در مورد رتبه بندی ATM ذکر شد، به خاطر داشته باشید که این تست های رتبه بندی هنوز در آب ساکن و در شرایط عالی انجام می شود. فقط به این دلیل که تلفن شما می تواند در چند فوت آب بنشیند به این معنی نیست که می توانید آن را با یک واشر فشار اسپری کنید.

این مطلب را از دست ندهید   پورت شارژ USB Motorola Droid RAZR M

محدودیت های مقاومت در برابر آب

برای ضد آب و مقاوم در برابر آب همانطور که دیدیم، هر وسیله ای که سازنده ادعا می کند “ضد آب” است در واقع در برابر آب مقاوم است. شرایط دقیقی وجود دارد که به شما این محافظت را می دهد، اما این شرایط با محدودیت هایی همراه است.

اول اینکه مقاومت در برابر آب یک ویژگی دائمی نیست. با گذشت زمان – چه از طریق سایش و پارگی معمولی یا با قرار دادن تلفن در شرایط نامناسب – مقاومت تلفن شما در برابر آب ممکن است کاهش یابد. مهر و موم ممکن است به مرور زمان سایش شود و آسیب فیزیکی می تواند به آب نقطه ورودی بدهد که در غیر این صورت وجود نداشت.

به همین دلیل، آسیب ناشی از آب تحت اکثر ضمانت‌ها پوشش داده نمی‌شود. اگر چند ماه پس از خرید گوشی موتورولا خود در آب بیفتید و از کار افتاد، شرکت قصد تعویض آن را ندارد.

بسته به دستگاهتان، ممکن است نتوانید دکمه‌های آن را در حین غوطه‌ور شدن فشار دهید. در برخی موارد، این ها می توانند مهر و موم ها را بشکنند و اجازه دهند آب وارد شود. اگر از یک قاب ضد آب برای گوشی موتورولا خود استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که تمام فلپ‌ها و سایر پوشش‌ها را نیز محکم کرده‌اید.

به خاطر داشته باشید که آزمایشات حفاظت از آب فقط در آب شیرین انجام می شود. تحت هیچ شرایطی نباید دستگاه خود را داخل آب نمک ببرید. نمک می تواند غیر قابل تعمیر به آن آسیب برساند.

در نهایت، مقاومت IP لزوماً در برابر مایعات دیگر مانند قهوه یا آب گل آلود محافظت نمی کند. برای خط آیفون XS و نسخه های بعدی، اپل اعلام کرده است که دستگاه ها در برابر ریختن نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آبمیوه مقاوم هستند. شما فقط باید نشت شده را با آب شیر بشویید، سپس آیفون خود را پاک کنید و بگذارید خشک شود. برای سایر دستگاه ها، باید با سازنده در مورد روش توصیه شده مشورت کنید.

بیشتر بدانید: خاموش شدن دائمی گوشی موتورولا

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =